top of page

החודש לפני.. והפעם מתחילים לראות סתיו בנובמבר

בוקר טוב לכולם ותחילת חודש ושבוע שמחים (ומי ייתן ירידה במגבלות הקורונה והמשך חזרה לשגרה). הפעם כנראה האנושות התאוששה החודש מפגרת הקיץ או החגים, כי ללא ספק חודש נובמבר הינו חודש שמלא אירועים בהיסטוריה האנושית. בשל כך אנחנו נתמקד היום בעיקרי האירועים של החודש ובכל בוקר בפייסבוק נפרט בהרחבה על אירועי היום (לא לדאוג כל מאורע יקבל את כבודו)... אז נתחיל כי הרשימה ארוכה..


אז מה היה לנו בארצנו הקטנטונת.. בשנת 1917 בשני לנובמבר (בזמן מלחמת העולם הראשונה), מפורסמת הצהרת בלפור. הצהרת בלפור היא הכינוי המקובל למסמך שנחתם בידי שר החוץ הבריטי, הלורד ארתור ג'יימס בלפור ועיקרו הכרזה ולפיה בריטניה תתמוך בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. מתן ההצהרה היה הישג מדיני חסר תקדים של התנועה הציונית. מדובר על הפעם הראשונה בהיסטוריה בה מכירים בזכות שלנו להקים מדינה (או בית לאומי). כמה ימים מאוחר יותר החלום מתחיל להפוך למציאות עם כיבוש יפו (ותל אביב שהייתה אז שכונה קטנה) על ידי הבריטים. כמה סוגיות מעניינות. ראשית, משום מה כבשו בהתחלה רק חצי ארץ ורק אחרי כמה חודשים המשיכו עם החצי השני. כלומר חצי ארץ נשלטה ע"י הבריטים (שהיו מנומסים, מתורבתים) והחצי השני נוהל ע"י הטורקים ונראה כמו כנופיה ערבית.. סוגיה שנייה, שקיבלו כאן את הבריטים בפרחים וריקודים (לא משנה שאחר כך ניסו לגרום להם לברוח).


נמשיך קצת בשנים, הבריטים שלטו כאן.. היו בעיקר גננת או בייביסיטר תורן ולכולם די נמאס. ואז ב29 לנובמבר (כ"ט בנובמבר) האו"ם מקבל החלטה היסטורית על הקמת מדינה יהודית (לצד ערבית) בארץ ישראל. כלומר תוכנית החלוקה. בפעם הראשונה בהיסטוריה מדינות העולם מאפשרות לעם היהודי להקים מדינה משל עצמו. בארץ אנשים יצאו במחולות וריקודים עד צאת הנשמה ולמחרת בבוקר, לא עלינו התחילה מלחמת העצמאות. ומצאתי לכם סירטון שתוכלו להראות את האירוע בעיינים


אז קמה מדינת ישראל, אבל במזרח התיכון כמו תמיד הבלגן לא תם. אז היו מלחמות, היו קרבות היו הרוגים ובשנת 1977 במסגרת הסכם השלום בין מצרים וישראל נשיא מצרים סאדאת מגיע לביקור בארץ ונואם בכנסת. אז למי שלא הבין את סדר הגודל של האירוע, נסביר. דבר ראשון עם מצרים (להבדיל עם כל האמירויות..) אשכרה מדינת ישראל נלחמה (ובגדול). יש המון תאוריות למה סאדאת ובגין הלכו בעצם להסכם שלום. ממה שלמדתי על הנושא במסגרת תואר שני בלימודי ביטחון, סאדאת פחות או יותר הבין שיהיה לו בלתי אפשרי לנצח את ישראל. מה גם שני המנהיגים הבינו שזה הזמן והמקום להסכם שלום. שסאדאת בא לארץ אנשים היו בהלם. שמעתי תאוריות שחשבו שהוא הולך לעשות פה איזה פיגוע המוני או משהו בסגנון. בכל מקרה קצת להיכנס לרוח הדברים.


והשנים עברו וחתמנו על עוד הסכמי שלום.. והחודש ב-4 לנובמבר התרחש אחד הימים שכל אחד מאזרחי ישראל היה מעדיף לשכוח: רצח ראש הממשלה יצחק רבין. זה לא משנה עם אתה שמאל, ימין , דתי או חילוני במדינה דמוקרטית לא בוחרים ע"י רצח. הרצח היווה נקודת מפנה בחברה הישראלית, אני זוכרת את האירוע כילדה כסוגיה שמאוד השפיע עלי. מהרצח עצמו אני זוכרת את ההודעה הרשמית של ממשלת ישראל על הרצח ואת הנאום של נעה רוטמן נכדתו של יצחק רבין שחדר לכולנו ללב.


ואפרופו רצח ומורשת רבין תרשו לי להמליץ על מוזיאון רבין בתל אביב (זה קרוב .. לא לדאוג). באמת מוזאון מרשים ומומלץ לביקור לאחר פתיחתו מחדש (אני ביקרתי כבר ארבע פעמים).


החודש בשנת 2006 התרחשה כאן מלודרמת בני סלע, למי שלא זוכר האנס ברח מהמשטרה וכל המדינה הסתובבה עם גז מדמיע (בלי לדעת להפעיל אותו כמובן) מחשש לאונס (בערך כמו היום עם המסכות). ולסיום בשנת 2012 התרחש מבצע עמוד ענן בו סוללת כיפת ברזל נכנסה לראשונה למבצעיות וירטה רקטות אשר עפו לכיוון עירנו הקטנה (כיוונו לתל אביב.. אבל זה רקטה לא טיל.. ).


ובמעבר חד לזירה הבינלאומית.. אז נתחיל משנת 1918.. בתאריך 11.11 (תודו תאריך מגניב) הסתיימה רשמית מלחמת העולם הראשונה. אז בזמנו קראו לה "המלחמה הגדולה", מדיניות הבדלנות ויש הסוברים שאחת הסיבות לפרוץ מלחמת העולם השנייה, נבעו בין היתר מטראומת מלחמת העולם הראשונה. אנשים במדינות אירופה הרגישו שהמלחמה פשוט לא הייתה שווה והאבדות היו גדולות.. הם נקראו אפילו "הדור האבוד" (מעניין איך יקרה דור הקורונה..).בעשרי לנובמבר בשנת 1938 התרחש בגרמניה ליל הבדולח, ליל הבדולח הינו פוגרום שהתרחש בכל רחבי גרמניה. במהלכו אלפי בתי עסק בבעלות יהודים נהרסו, כמעט כל בתי הכנסת הושחתו, כ-90 יהודים נרצחו ועשרות אלפי יהודים נעצרו במחנות ריכוז. ללא ספק הפוגרום היווה עליית מדרגת במדיניות גרמניה הנאצית נגד העם היהודי.


החודש בשנת 1952 ארצות הברית ביצעה ניסוי ראשון בפצצת מימן. אז קצת רקע כללי בפיזיקה מודרנית, פצצת מימן או פצצה תרמו-גרעינית היא פצצה גרעינית שבתוכה גרעיני המימן עוברים היתוך גרעיני (מיזוג) לגרעינים כבדים יותר, תוך שחרור אנרגיה בכמות עצומה (באופן טבעי מתרחש תהליך זה בכוכבים ובהם השמש). עוצמתה של פצצת המימן גדולה פי 500 לערך משל פצצת האטום. עד לכתיבת שורות אלו לא בוצע שימוש בפצצת המימן (וטוב שכך). רק לשם התרחשות מצרפת סירטון של הניסוי הראשון בפצצת המימן בשנת 1952.


ולסיום כמה אירועים שמחים.. ב9 לנובמבר 1989 נפלה חומת ברלין. ללא ספק מדובר על אירוע היסטורי ומרשים והקהל אשכרה התחיל לרקוד על השרידים, אז לקריאה נוספת וכמובן קליפ מהאירוע.
החודש בשנת 1947 המלכה אליזבת והנסיך פליפ מתחתנים.. החתונה הייתה בהחלט מרשימה (למרות שדיאנה, מידלטון ומרקל גנבו את ההצגה בהמשך..)


ואיך אפשר לשכוח החודש נפתחה לראשונה שמורת החולה.. אז הבנו שכרגע למוזיאון רבין לא ניתן ללכת, לטוס לראות את חומת ברלין או את הארמון בלונדון זה גם לא אפשרי.. אבל לשמורת החולה כן ניתן לבקר (בהזמנת מקום מראש כמובן) להזמנת ביקור בשמורת החולה


זה הכול להפעם, אשמח לשמוע תגובות, דעות והצעות.

חודש טוב ומוצלח

הילה .


פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page