top of page

החודש לפני.. והפעם הקיץ בא במאי..

בוקר טוב לכולם וחג פועלים שמח.. הפעם במסגרת הטור החודשי נסקור בקצרה את אירועי מאי, ובגלל שהם היו רבים ומרובים נציג את העיקרים וכמובן נדון בהרחבה בהכול במסגרת הפינה היומית #היוםלפני בפייסבוק.


אז ככה חודש מאי מתחיל תמיד בשני מאורעות חשובים. הראשון חג הפועלים. יום הפועלים הבינלאומי, ובשמו הידוע יותר אחד במאי, מצוין ב-1 במאי כביטוי לסולידריות בין ארגוני עובדים וכביטוי למאבק למען תנאי עבודה טובים יותר. יום זה הוא אחד מסמליו המרכזיים של הסוציאליזם. בארץ פעם היו חוגגים את זה, היום פחות. נדמה לי זה סוג של יום בחירה בהרבה מקומות עבודה. לקריאה נוספת אודות היום וחשיבותווהאירוע השני, היום משולם מענק המילואים. אז כל מי שכמוני תומך ומסייע בהגנת המולדת מקבל היום הרבה כסף לחשבון הבנק (שתלות בכמה הוא תרם).. והרי לחידה.. כמה כסף הילה מקבלת?


ועכשיו נעבור לאירועי החודש.. וכמו תמיד נתחיל בארץ ונסיים בעולם. אז אילו אירועים מעניינים היו לנו בחודש מאי בארץ?

אז נתחיל ממשהו טוב, בשנת 1998 דנה אינטרנשיונל זוכה בתחרות האירוויזיון עם השיר "דיוה" וב20 שנה מאוחר יותר נטע ברזילי זוכה עם השיר TOY. כבוד גדול למדינת ישראל (באמת) ואפשר כמובן להיכנס לקצב.


נמשיך בעוד משהו טוב שקרה, החודש בשנת 1960 המוסד הישראלי לוכד את אייכמן ושנתיים מאוחר יותר (אחרי משפט לא פשוט) גם מוציאים אותו להורג (וטוב שכך). משפט אייכמן הייתה נקודה לא קלה בקרב הציבור בארץ. בעיקר בקרב ניצולי השואה שמאוד התקשו להעיד על הנושא. רק להבין את סערת הרגשות שהייתה סביב הנושא מצורף זיכרון של התובע במשפט.


כמובן איך אפשר לשכוח בשנת 1977 היה "מהפך" (כפי שחיים יבין אמר..) והליכוד עלה לשלטון. מנחם בגין עלה לשלטון (וניצח את שמעון פרס.. בנינו זה לא כזה קשה). בגין תמיד טענתי היה ראש ממשלה מרתק. יצא לי לקרוא עליו לא מעט והוא בהחלט היה איש של עקרונות (להבדיל ממה שקורה היום).


קצת קודם לכן בשנת 1973 החלו השידורים של תחנת "קול השלום". אז למי שלא יודע, "קול השלום" הייתה תחנת הרדיו הפיראטית הראשונה בישראל. התחנה, שהוקמה על ידי אייבי נתן ב-1973, שידרה מספינה ששטה בים התיכון מול חופי ישראל, מוזיקה וקריאות לשלום.


אירוע מעניין נוסף שקרה החודש היה בשנת 1967, בתקופת ההכנה והמתח למלחמת ששת הימים, הרמטכ"ל, יצחק רבין מתמוטט ומפסיק לתפקד. יש הטוענים שזה הייתה מיגרנה, יש אסטמה, יש נזקי עישון, לדעתי התמוטטות עצבים קלה.


כמו כן החודש לפני 21 שנה צה"ל יצא מלבנון. בנקודה הזאת תרשו לי להמליץ לכם על סרט שראיתי לאחרונה על התקופה: בופור. ניתן לצפייה בסלקום TV. וקצת למזכרת ככה זה נראה באותו בוקר


ולסיום איך אפשר לשכוח בתשיעי למאי 2017 שודרה מהדורת מבט האחרונה. רגע היסטורי בתולדות הטלוויזיה הישראלית.


ועכשיו נעבור לעולם הגדול..

אז נתחיל בחדשות טובות, החודש בשנת 1956 שוחרר לציבור חיסון נגד מחלת שיתוק ילדים. אז כפי שכולנו מרגישים עכשיו מה קורה שנותנים חיסון למגפה.. ככה זה היה בזמנו. תארו לכם בעוד 40 שנה הנכדים שלנו ילכו לקבל חיסון קורונה ויגידו "סבתא לא ידעתי שהייתם נעולים שנה בבית בגלל זה".


ונמשיך בחדשות מעולות.. גרמניה הנאצית נכנעה רשמית בשנת 1945. יום הניצחון בחלק מהמקומות נחוג ב 8.5 ובחלק ב-9.5 ועכשיו השאלה למה? (זו החידה החודשית). ד"א כניעת גרמניה לא סיימה את המלחמה.. הסיום הרשמי היה לאחר פצצות האטום. הכוונה ביום הניצחון זה רק לאירופה.
קצת אירועים שמחים שקרו החודש בעולם.. בשנת 1973 נפתח "גשר הזהב" בסן פרנסיסקו.. בהחלט אתר לביקור. בשנת 2000 התוכנית "הישרדות" עלתה לראשונה לאוויר ולסיום החודש הסתיימו שתי תוכניות טלוויזיה מצליחות: סיינפלד (1998) וחברים (2004). תרשו לי להגיד שמי שאוהב אחת בד"כ לא סובל את השנייה. בסופו של דבר מדובר בשתי תוכניות שעד היום מחזיקות קהל מעריצים רב ברחבי העולם.
זה הכול לחודש מאי.. נתתי כאן המון שאלות.. יש למה לצפות בפינה היומית מידי בוקר עם הזריחה.. (סד"כ מפורסם עוד לפני השמש ומכוניות הזבל..)...

ועד אז חג פועלים שמח (וחג שמח לחשבון הבנק שלי)

הילה.
פוסטים קשורים

הצג הכול

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page