top of page

השבוע לפני 30.5-5.6

עודכן: 11 באוג׳ 2020

השבוע היה לנו הרבה אירועים שהשפיעו על האנושות ושינו תפיסות עולם.. חלקם השפיעו ישירות על מדינת ישראל וחלקם פחות.. אז בעודנו מתפללים לאי התפרצותו של גל קורונה נוסף (או מתפללים שכן יהיה סגר חדש... לטובת מי שמתגעגע) נתחיל לעבור על האירועים.. כי הרשימה גדולה.

אז ככה נתחיל בחור הקטן בו אנו חיים, המזרח התיכון (כמו שאומרים דברים קטנים עושים הרבה רעש). בשנת 1948, במלחמת העצמאות נפתחה דרך בורמה. לטובת כל מי שחי ברדיוס של מדינת תל אביב, בשנת 1948 במלחמת השחרור ירושלים הייתה נצורה ובמטרה לפרוץ את הצור על העיר (ולספק אוכל, תרופות ומים) נסללה דרך בורמה.

נמשיך לשנת 1962, אז בשבועות האחרונים דיברנו כאן לא מעט על זה שהמוסד תפס את אייכמן בארגנטינה, הבריח אותו לארץ ושפטו אותו על כל פשעיו נגד האנושות והעם היהודי. אז ב31 למאי 1962, בשעה טובה הוציאו אותו להורג ואת השרידים העיפו לים (וטוב שכך).

וכמובן איך אפשר בלי מלחמת ששת הימים. אז בתקופה האחרונה דיברנו על המצב שהחמיר לפני המלחמה, שכולם היו היסטריים כאן (מצד שני זה עם ישראל.. תראו מה קרה בקורונה, ביבי אמר אסור לצאת מהעיר כל המדינה קנתה חצי רמי לוי), שהרמטכ"ל חטף סוג של משבר. ואז קרה מה שקרה ב5 ביוני. אז מה קרה ב-5 ליוני? טוב פרצה מלחמה (שעליה נדבר שבוע הבא). אבל איך המלחמה פרצה? תרשו לי להתלהב (בכל זאת קצינה במילואים בחיל האוויר, סבא ז"ל טייס קרב שלקח חלק באירועים.. ): במבצע מוקד. עם שחר חיל האוויר הישראלי שולח מטוסים שמשמידים את כל חיל האוויר המצרי בעודו על הקרקע.. כמו שאומרים חיל האוויר הישראלי "עשה היסטוריה". רק שתדעו זה מלומד כאחת ההפתעות האסטרטגיות הגדולות בהיסטוריה במסגרת יחסים בינלאומיים. בנוסף לכך זה נתן לנו שם של חיל האוויר הכי חזק בעולם (מיתוס שכל ילד גדל עליו כאן הרבה שנים). צפיה אודות מבצע מוקד.

ונעבור לעולם, גם שם קרה הרבה. אז אירועים חשובים ומרכזיים, בשנת 1953 מוכתרת אליזבת האישה ואלף הכובעים למלכת בריטניה. מה מיוחד באירוע הזה? (חוץ מזה שיש מלכה חדשה..). אז ככה, זו הייתה הפעם הראשונה ששידור הכתרה שודר בטלוויזיה (לצפיה בהכתרה בשידור חי). עוד אירוע חשוב ומשמעותי התרחש בשנת 1947, תוכנית מרשל. אז למי שלא הקשיב בשיעורי היסטוריה (או לחילופין החומר ירד במיקוד..), אחרי מלחמת העולם השנייה נוצרו שני גושים. גוש ראשון המזרחי בחסות ברית המועצות וגוש שני מערבי ודמוקרטי בחסות שוטר העולם החופשי, ארצות הברית. במטרה לחזק את מדינות מערב אירופה במאבק מול הגוש המזרחי, משקיעה כספים רבים במטרה לפתח את מדינות מערב אירופה. כלומר הרעיון הכללי הוא פשוט, אנחנו ניתן למדינות כסף, המדינות יפתחו את עצמן ויהיו מדינות חזקות.

וקצת אירועים קטנים בעולם, לטובת מי שחולם על טיסות ללונדון, בשנת 1946 נפתח נמל התעופה המפורסם של לונדון, הית'רו. לי אישית יש טראומה מהמקום ומכל הבדיקות הביטחוניות בו ואני בטוחה שהטראומה רק תגדל אחרי עידן הקורונה (לקרקס הזה גם יוסיפו בדיקות רפואיות). קצת לעולם המדיה, אז השבוע התחיל את שידוריו ערוץ ה CNN (1980), סדרת סיינפלד עלתה לראשונה לאוויר (1990) ואיך אפשר לשכוח את השידור הראשון של הישרדות (בשנת 2000.. ). לצפיה בפרק הראשון של סיינפלד.

ולסיום קצת אירועים פחות אופטימיים, בשנת 1981 התגלה נגיף האיידס, המהווה עד היום, לצערנו, מחלה חשוכת מרפא ובנוסף לכך השבוע חלים שני ימים חשובים בעולם. הראשון, יום הילד הבינלאומי. לצערנו הרבה ילדים נמצאים בתת תנאים, עוברים סחר, התעללות והשד יודע מה. ולא צריך ללכת רחוק, המצב במדינת ישראל לא כזה מזהיר. והשני, יום ללא עישון. זה המקום לתת את הבמה נגד תופעת הסיגריות והעישון הפסיבי, אותי אישית זה מגעיל.

זה הכול לשבוע, אשמח לשמוע תגובות דעות ורעיונות..

הילה.


פוסטים קשורים

הצג הכול

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page