top of page

השבוע לפני 4.7-10.7

עודכן: 10 באוג׳ 2020

אז הקורונה שוב חוזרת.. למרות שלדעתי אם מעלים את כמות הבדיקות מעלים את כמות החולים. לדעתי אין מצב מדינות אירופה מבצעות כזאת כמות בדיקות.. אחרת איך תסבירו את זה שאיטליה הפכה פתאום למדינה ירוקה.. בצפון קוריאה בכלל אין קורונה ד"א ופה אנרכיה. ועכשיו לשבוע שהיה..


השבוע בשנת 1950 חוקק חוק השבות במדינת ישראל, חוק זה הינו אחד מאבני היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. החוק קובע שלכל יהודי יש את הזכות לעלות לישראל ולקבל אזרחות ישראלית בשל היותו יהודי (נוציא כל מיני החרגות של סכנה לציבור, פושעים וכדומה). החוק מגדיר גם מי הוא יהודי (ועל זה יש פרשיות עם הרבנות מכאן ועד אילת). משמעות החוק זה לא משנה איפה אני בעולם, אם אני יהודי לפי ההגדרה בחוק אני יכול מחר בבוקר לעלות לישראל ולקבל אזרחות מתוקף חוק השבות (אולי כרגע זה ייקח זמן.. בכל זאת קורונה.. טיסות).

מבצע חשוב שהתרחש השבוע הינו מבצע אנטבה או מבצע יונתן. המבצע היה פעולה צבאית שביצע צבא הגנה לישראל באוגנדה ב-4 ביולי 1976 במטרה להציל 105 נוסעים יהודים, ישראלים ואנשי צוות מטוס אייר פראנס, שנחטפו על ידי טרוריסטים גרמנים ופלסטינים, במהלך טיסתם מישראל לצרפת. למרות התבצרותם של החוטפים במדינה עוינת, כמעט כל החטופים חולצו בשלום. במהלך המבצע נהרגו שלושה בני ערובה וכן מפקד סיירת מטכ"ל, יונתן נתניהו, ובעקבות זאת נקרא המבצע על שמו. דבר ראשון המבצע שם את סיירת מטכ"ל וכל השותפים לנושא בצה"ל במקום של כבוד. תחשבו על זה לנחות במדינה זרה עם כוח צבאית ולשחרר אזרחים שיש בעצם הפעולה סכנה ממשית לחייהם? בהחלט גבורה. עובדה מעניינת זה כמה אנשים חשובים בהיסטורית מדינת ישראל לקחו חלק בפעולה. יונתן נתניהו, מפקד סיירת מטכ"ל ז"ל, הינו אח ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בדרג המדיני היה לנו את רבין כראש ממשלה, שמעון פרס כשר הביטחון ויגאל אלון כשר החוץ. מוטה גור היה הרמטכ"ל (כן זה שכבש את הכותל למי ששכח) ובני פלד מפקד חיל האוויר. אפילו גבי אשכנזי השתתף שם בתור לוחם בגולני.

ולסיום אירועי ארצנו, השבוע לפני שש שנים ב-8 ביולי צה"ל פתח במבצע צוק איתן. אז למי שהפסיק לשכוח במשך חודש שלם בשנת 2014 תושבי מדינת תל אביב נאלצו לזכור שהם חיים במזרח התיכון, אומנם הם לא ירדו למקלטים אבל הם צילמו את היירוטים מכיפה. אני חייבת להגיד ש"צוק איתן" תמיד מפתיע אותי. בלבנון השנייה על אותה כמות רקטות חצי מדינה הושבתה ולעומת זאת ב"צוק איתן" תודות לכיפת ברזל היה אפשר לנהל שגרת חיים נורמאלית באזורים רבים בנוסף להצלת חיי אדם (בתור מי שמבינה בנושא, אני בכללי לא נכנסת למקלטים על רקטות..).. אז ככה נראינו בשנת 2014.


וקצת אירועים שמחים, בכל זאת לא הכול רע בחיים. השבוע ב-4 ליולי ארצות הברית חגגה את יום העצמאות. אני מניחה שהשנה לא עשו את הברביקיו המסורתי בגלל הקורונה, אבל נאחל מזל טוב ומלמי שיש לו זמן בבידוד אז מתכונים אמריקאים. כמו כן השבוע בשנת 2003 "העיר הלבנה" בתל אביב הוכרזה כמורשת בינלאומית.


זה הכול לפעם.. אשמח לשמוע תגובות ודעות.

שבוע טוב ובידוד קל!

הילה

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page