השבוע לפני 23.5-29.5

עודכן ב: 10 אוג 2020

אז הפעם לראשונה מזה מספר חגים אשכרה אפשר היה לחגוג את החג.. תאמת? לא היה לי חסר. תהרגו אותי אבל אני חשבתי שזה סבבה לבלות את ליל הסדר בפיג'מה בZOOM בלי פקקים, באמת שלא היה חסרים לי כל הפטישים ביום העצמאות.. ולראשונה בחיי הצלחתי לנשום אוויר בל"ג בעומר. אז בחג שבועות נאצלתי להיתקע בפקקים ומה גם אני צליאקית עם אלרגיה לחלב (קיצור חג לא בשבילי). כדי לא לבאס את עצמי בחג כזה אני תמיד עושה לעצמי יום כיף ביוגה (פראנה גבעתיים קיבלתם קרדיט גדול)..

אז בואו ניזכר קצת באירועים היסטוריים שהיו לנו השבוע. הפעם רצה אלוהים (וההיסטוריה האנושית) ועיקר האירועים הינם בתולדות עם ישראל ומדינת ישראל. אז נתחיל.

ב-26 למאי בשנת 1948, דוד בן גוריון, ראש ממשלת ישראל מכריז על הקמת צה"ל ופירוק המחתרות. מדובר בצעד משמעותי מכמה סיבות. דבר ראשון, זה מסמל את היותנו מדינה (להבדיל ממחתרות גרילה, פה מדובר על צבא סדיר של מדינה). דבר שני, זה לא היה צעד קל והיו לא מעט עימותים והתנגדויות. בין השאר כי המחתרות לא הסכימו בינן לבין עצמן על אופי ניהול הדברים בשדה הקרב והלחימה. דבר שלישי, אחד התפקידים של צה"ל הוא להיות "צבא העם". כלומר לצבא במדינת ישראל יש גם תפקיד אזרחי (פה אני נשמעת כמו בבה"ד 1... ). ראינו זאת גם בעידן הקורונה, איך חיילי פיקוד העורף התחילו לנהל דברים ולסייע לאוכלוסייה אזרחית (אני אישית דווקא התרשמתי לטובה מהעבודה שלהם..).

בהמשך, לא עלינו יומיים אחר כך, הרובע היהודי בירושלים נכנע. השבוע היה התאריך העברי של יום ירושלים (לא לדאוג אנחנו נדבר על זה במלחמת ששת הימים). אבל כניעת הרובע היהודי במלחמת השחרור היוותה באיזשהו מקום כישלון בשביל הרבה יהודים (לא כולם רואים בתל אביב כבירתם...). שנה לאחר מכן, ב-24 למאי נחקק חוק הדגל והסמל. דגל ישראל נקבע להיות מגן דוד עם שני פסים (יש את אגדת התלית מכיבוש אילת..) וסמל המדינה נקבע להיות מנורה. עד היום מתנהל דיון עמוק האם היה צריך לבחור בסממנים יהודים מובהקים.והתחלנו לדבר על ששת הימים, אז השבוע בשנת 1967 קרו שני אירועים חשובים. הראשון, נאצר נשיא מצרים סגר את מצרי טיראן. מהלך זה הביא לתחילת ההסלמה לפני מלחמת ששת הימים. למי שלא יודע הייתה פה תקופה של כמה שבועות בארץ בה כולם היו על הקוצים והמתינו למלחמה שתחריב את ישראל (לפי איומי מדינות ערב). אבא שלי עד היום מספר איך בהיותו תלמיד תיכון בגבעתיים הוא סחב שקי חול ובנה מקלטים ברחוב בורוכוב (למי שמכיר כולל את העלייה עד לפרוג). אירוע נוסף שקרה השבוע היה ההתמוטטות של הרמטכ"ל בזמנו, יצחק רבין. אז למי שלא מכיר את האגדה הרמטכ"ל הפסיק לתפקד למשך 48 שעות. מה היה לו? תלוי את מי שואלים, שפעת? התמוטטות נפשית? התקפת אסטמה מסיגריות (רבין היה מעשן כבד למי שלא ידע)? בכל מיקרה אחרי 48 שעות של מנוחה הוא חזר לתפקד והוביל את צה"ל לניצחון של מלחמת ששת הימים (ועל זה נדבר בשבועות הבאים.. יש למה לצפות). לצפייה אודות תקופת ההסלמה לפני מלחמת ששת הימים.

אירועים משמעותיים נוספים שהתרחשו. אז בשנת 1964 נוסד "ארגון שלטון פלסטין" ובקיצור אש"ף. אז בהתחלה הם פעלו בלבנון, ב 1982 גרמנו להם לברוח לתוניסיה וב1993 הם חזרו לרצועה.. בעיני מדובר בארגון שאף אחד בעולם הערבי לא סובל ולכן לא מפריע להם שזה הופך לבעיה של ישראל. אם כבר הזכרנו את מלחמת שלום הגליל, אז משנת 1982 עד שנת 2000 צה"ל היה בלבנון. למי שזוכר כל שני וחמישי היה נהרג שם חיל, אז לאחר מאבק ציבורי חברתי (במסגרת תנועות דוגמת ארבע אימהות), בשנת 2000 צה"ל יצא מלבנון. אני ד"א זוכרת עד היום את הכתב החדשות רוקד עם החיילים במעבר הגבול. מצאתי לכם סרטון המסכם את אירועים.

אז בהחלט דיברנו השבוע על היסטורית עם ישראל לאורך השנים.. מקווה שעובר על כולם חג שבועות שמח!

הילה

0
  • טלגרם
  • ווטסאפ
  • Google Play Social Icon
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • Grey Facebook Icon

תרגישו חופשיים ליצור איתנו קשר באמצעות המייל או הווטסאפ שלנו: 0559384488 אבל אפשר גם באמצעות הטופס:

כל הזכויות שמורות ל"מה הלו"ז" ©2018