top of page

מתכוננים לחורף בנובמבר

בוקר טוב לכולם ותחילת חודש נובמבר שמח. אני מראש רוצה להקדים, שבאתי לבחון את אירועי החודש גיליתי שקיימים רבים.. לכן החודש אנחנו ניתן כאן טעימה וכמובן כל בוקר נדבר יותר ממוקד בפינת #היוםלפני בקבוצת הפייסבוק של צעירי רמת גן גבעתיים.


אז נתחיל מארצנו הקטנטנות.. מה היה לנו החודש? אז לפני שבכלל הייתה לנו מדינה, אי שם לפני 104 שנים במהלך מלחמת העולם הראשונה נשלחת הצהרת בלפור. הצהרת בלפור הינה הכינוי המקובל למסמך שנחתם בידי שר החוץ הבריטי, ב-2 בנובמבר 1917 ועיקרו הכרזה ולפיה בריטניה תתמוך בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל (המילים המדויקות היו: "רואה בעיין יפה"(. בפועל לא ברור מהו התוקף המשפטי של ההצהרה וגם מה הכוונות? מה זה רואה בעיין יפה? תסייע לעליה או לא תפריע? מה הכוונה בית לאומי, מדינה עצמאית או מושבה בריטית? ישנם הרבה דברים שעד היום אינם ברורים בהצהרה, אבל ללא ספק ההצהרה מהווה אבן דרך חשובה בתולדות התנועה הציונית.


והשנים עברו... והבריטים שהתקבלו כאן בפרחים וריקודים הפכו לאויבים.. אפילו בשנת 1945 החודש התקיים ליל הרכבות שהיה לאחת מפעולותיה של תנועת המרי העברי.


בסופו של דבר לבריטים נמאס (ובצדק) ובעיית ארץ ישראל חזרה לדיון באו"ם. והחודש (למען האמת ב-29 לנובמבר) התקבלה החלטה 181 של האו"ם, אשר קובעת שנגמר המנדט הבריטי בארץ ישראל ויוקמו בארץ שתי מדינות: מדינה יהודית ומדינה ערבית. אז התחלנו עם חלום, המשכנו עם בית לאומי ובסוף קיבלנו הכרה כמדינה. ללא ספק עברנו דרך ארוכה. וקצת מהחגיגות שנערכו ברחובות בכ"ט בנובמבר, מוזמנים לצפות בסרטון על הנושא.


החודש התרחשו הרבה אירועים חשובים בתולדות המדינה ועם ישראל. בחרתי להתמקד בעוד כמה אירועים נוספים, שמשום מה נוטים לשכוח. החודש בשנת 1947 נוסד שירות האוויר של ההגנה שלימים היווה את הבסיס לחיל האוויר הישראלי.. בחרתי לצרף לכאן שיר של להקת חיל האוויר על ראשוני הטיסים.

גאה לציין שלאחר קום המדינה סבא שלי הלל תור ז"ל (שכמובן היה תושב גבעתיים) היה מראשוני בוגרי קורס הטיס במדינת ישראל.


נמשיך באירוע פחות משמח, החודש בשנת 1975 התקבלה החלטה 3379 של האו"ם, אשר קובעת כי "ציונות היא צורה של גזענות ואפליה גזעית". ההחלטה בוטלה בשנת 1991, אבל אני חושבת שהחלטה זו מראה, כמו רבים מהחלטות האו"ם איך הדברים מתנהלים.


ונסיים את החלק הישראלי ברצח רבין. ב-4 לנובמבר בשנת 1995 נרצח ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון רב אלוף במילואים יצחק רבין. יצחק רבין שנולד בארץ ולמד בבית ספר חקלאי "כדורי" חלם בכלל להיות מהנדס מים. אבל המציאות במזרח התיכון הובילה אותו להתגייס לפלמ"ח ולהילחם למען מדינת ישראל. רצח רבין הינו ללא ספק אירוע נוראי בדמוקרטיה הישראלית. גם לדמוקרטיה יש גבולות, וההסטה שקדמה לרצח רבין הייתה נוראה. אני רוצה לקשר את רצח רבין, לאירוע בעולם שהתרחש החודש בשנת 1963. ב-22 לנובמבר 1963 נרצח נשיא ארצות הברית ג'ון קנדי. קנדי ורבין שניהם מנהיגים במדינות דמוקרטיות שנרצחו בגלל שמישהו לא הסכים איתם. במדינה דמוקרטית מחליפים את השלטון בקלפי לא באמצעות רצח. כמה שבועות לאחר רצח רבין שלמה ארצי פרסם שיר המקשר בין שני האירועים.
ונעבור לשני אירועים חשובים ושמחים שהתרחשו. החודש בשנת 1989 נפלה חומת ברלין, אירוע זה מסמל את סיומו של המאבק הבינגושי במסגרת המלחמה הקרה. לכל מי שמגיע לברלין אני ממליצה לעשות שם סיור רגלי ולהתרשם, מאוד מעניין. וכמובן שהחומה נפלה הייתה חגיגה, מוזמנים לצפות.


וכמובן איך אפשר לשכוח, החודש בשנת 1947 אליזבת נסיכת בריטניה (שלימים הפכה למלכה) התחתנה עם פליפ. סיפור אהבתם יכול לשמש כתסריט לאופרת סבון. מוזמנים לקרוא על הסיפור שלהם או לחילופין לראות את "הכתר" בנטפליקס.
זה הכול להחודש.. יש למה לצפות כל בוקר בפינה, עם הרבה אירועים בשלל תחומים.

אשמח לשמוע תגובות, דעות והצעות..


פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page