top of page

פותחים שנה בספטמבר

בוקר טוב לכולם ותחילת שנת לימודים פורייה ומוצלחת לילדי רמת גן גבעתיים (בהנחה שאין שביתה), הקלה לכל ההורים ויום אבל לאומי לנוסעים בכבישים (בראשון לספטמבר הפקקים החוזרים). הפעם בטור החודשי נתמקד במספר אירועים פחות מוכרים שקרו בספטמבר, על כל האירועים נדבר כול בוקר קצת לפני הזריחה במסגרת פינת #היוםלפני בקבוצת הפייסבוק של צעירי רמת גן גבעתיים.


ונתחיל הפעם מהעולם הגדול, אז כולנו יודעים שבראשון לספטמבר 1939 פרצה מלחמת העולם השנייה (אחלה תחילת שנת לימודים לילדי פולין.. טנקים בחצר האחורית), מלחמה זו הסתיימה רשמית ב-2 לספטמבר 1945 לאחר כניעתה של יפן. וכולנו יודעים שב-11 לספטמבר 2001 פתחנו את הטלוויזיה בשעות אחר הצהרים וראינו מול העניים סרט מדע בדיוני (אני עד היום זוכרת שהפסיקו את השידור של "היפים ואמיצים"). בשל כך אני בחרתי להתמקד בכמה אירועים מעניינים שקרו החודש ופחות מוכרים לנו.


אז נתחיל בסיפורה של נסיכות סילנד, שמעת על מדינה כזאת? לא. למה? כי היא לא קיימת. אז הסיפור הוא כזה, נסיכות סילנד היא מדינה שהוכרזה כמדינה אך אף אחת ממדינות העולם לא מכירה בה כמדינה (למשל, אחרי שמדינת ישראל הכריזה על עצמאותה שורה של מדינות הכירו בקיומה). הנסיכות טוענת לריבונות על מגדל ראף, התיישבות ים בתעלה האנגלית. נכון לעת הנוכחית המדינה כוללת שני תושבים. למרות שלא מכירים בה כמדינה על פי כללי המשפט הבינלאומי, היא מדינה עצמאית כי בשל נסיבות יוצאות דופן גרמניה הכירה בה בפועל. אז למי שמתעניין בפרשה, מוזמנים לקרוא על כך . אפילו יש למדינה אתר אינטרנט.


ומכאן נמשיך לאירוע מעניין לא פחות שהתרחש בספטמבר 1970, הידוע גם כספטמבר השחור. אז כפי שכולנו יודעי ארגוני הטרור הפלסטינאים הם לא בעיה רק של מדינת ישראל. למען האמת הם בעיה של כל המזרח התיכון. למה המצרים לא רצו לקבל את עזה במסגרת הסכם השלום? פשוט מאוד, למה להם כאב ראש כזה. אז בראשון לספטמבר 1970 בשעה שילדי ירדן שרים להם "שלום כיתה א'" (בערבית) המלך חוסין שהיה בדרכו לנמל התעופה חווה ניסיון התנקשות בחייו. בהמשך אנשי החזית העממית לשחרור פלסטין חטפו שלושה מטוסי נוסעים והבלגן התחיל. המלך חוסין החליט להקים ממשלה צבאית (ככה שאתה מלך במדינות ערב.. זה לא בריטניה, שם למלוכה יש כוח) ונערכו קרבות עם ארגוני הטרור. כמובן שכל העולם בה לטובת המחבלים (ראה ערך מה שקורה כאן). למי שמתעניין לקרוא עוד על הפרשה. תאמת שאני חושבת על האירועים של ספטמבר השחור אני מבינה למה ישראל וירדן בסוף הסתדרו בקלות יחסים: כמו שאומרים יש לנו אויב משותף.


ונסיים באירוע מעניין שהתרחש בארץ ב-24 לספטמבר 1980. באותו תאריך בית המשפט העליון בישראל מקבל החלטה שקובעת שכפיית יחסי מין על אישה במסגרת נישואים נחשבת גם היא אונס. נתחיל בזה שזה עצוב שהחלטה זו התקיימה רק בשנת 1980, היה צריך לקבל אותה הרבה קודם לכן. עכשיו מה משמעות ההחלטה הזאת? תארו לכם מצב שקודם יש זוג והגבר כופה על אשתו יחסי מין והיא לא מעוניינת, הוא יכול להמשיך ככה שנים להכות אותה והכול בסדר, זה לא פשע, לא אונס לא עברה פלילית ולא נעלים, ולמה? כי הם נשואים ברבנות. חתונה זה לא סיבה לשלול מאף אחת את הזכויות הבסיסיות על חייה ועל גופה. לצערנו בשנת 2022 בהרבה מדינות בעולם ההחלטה שקיבלו כאן בשנת 1980 עדיין לא התקבלה.


ולסיום חגיגי ניזכר שלפני שנה בספטמבר (בשישי לספטמבר לשם דיוק) ברחו שישה אסירים מכלא גלבוע ואיך אפשר לשכוח את יום הגוואקמולה (סלט אבוקדו) הבינלאומי שחל ב-16 לספטמבר (שכמה מפתיע זה גם יום העצמאות של מקסיקו). אז בתור חובבת אבוקדו כמובן מצאתי לכם מתכון.
ובגישה אופטימית זאת, דיברנו היום על הרבה נושאים חשובים, נשמח להמשיך לדבר כל בוקר לפני הזריחה..

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page