top of page

אימה אמריקאית - אנתולוגיה במיטבה

עודכן: 8 באוג׳ 2021

סיפור אימה אמריקאי, או אימה אמריקאית כמו שקוראים לזה כאן בארץ (American Horror Story) היא אחת הסדרות המצליחות ביותר בארה"ב, ובכלל, המציגה בפנינו כל פעם סיפור משוגע אחר, ואנחנו? מתים על זה. בואו נצלול קצת אל תוך כל העונות, פלוס הספין-אוף החדש והעונה העשירית שמגיעה אלינו בקרוב.


"אימה אמריקאית" נוצרה ע"י ריאן מרפי, היוצר המהולל העומד מאחורי הסדרות המצליחות "ניפ/טאק", "גלי", "מלכות הצעקה", וגם כמה סרטים וביניהם הסרט המפורסם עם ג'וליה רוברטס - "לאכול, להתפלל, לאהוב". סדרת האימה שוחררה לראשונה ב-2011 ומאז הפכה לגמרי את חיינו. אין ספק שזו לא סדרה רגילה, ואפילו מזעזעת ומטרידה למדי, עם תפנית מאוד חדה מהיצירות הקודמות של מרפי, שלא בוחל באמצעים ומציג לנו כמה מהסיוטים הגדולים ביותר של האנושות.


יחד עם זה, מרפי גם ידוע כאדם מאוד ויזואלי בסדרות שלו, עם תפאורה יוצאת מן הכלל, צבעוניות מדהימה, פוסטרים וטריילרים עוצרי נשימה. גם נעימת הפתיחה הבלתי נשכחת והקלאסית של הסדרה, כל פעם משתנה בהתאם לעונה. מדהים.


עונה ראשונה: Murder House


גילוי נאות: אני גיליתי את הסדרה באמצעות YES ששידרו אותה באחד הערוצים שלהם, ונשאבתי הישר אל תוך העונה השניה, מבלי שצפיתי בעונה הראשונה, אבל זה לא באמת היה משנה בגלל שזה אנתולוגיה. למי שלא יודע, אנתולוגיה זה בעצם כל פעם עונה אחרת עם עלילה שונה, עם אותם השחקנים ברוב המקרים שמשחקים דמויות אחרות (נשמע כיף). אחד היתרונות העצומים בסדרה זה שאפשר לראות את אותם השחקנים שוב ושוב, כל פעם בתפקיד אחר. גאוני. עם אנסמבל איכותי כמו ג'סיקה לאנג, אוון פיטרס, טאיסה פרמיגה (אחותה של ורה פרמיגה, המוכרת לכולנו גם מאותו הז'אנר ביקום של "לזמן את הרוע", "בייטס מוטל"), דילן מקרדרמוט, ועוד שחקנים שמצטרפים גם בעונות הבאות - אין ספק שזו התחלה טובה.


מה העלילה? משפחה מחליטה לעבור להתגורר בבית בו התרחשו רציחות מזעזעות, רק כדי לגלות שהרוחות לא יכולות לעזוב אותו והן רוצות נקמה.


עונה שנייה: Asylum


הצהרתי לא פעם ולא פעמיים שלדעתי זו העונה הטובה ביותר, ולא שיניתי את דעתי עד היום. עונה שמתרחשת במוסד סגור, עם הרבה אירועים בבת אחת: חייזרים, שדים, גיהנום, מפלצות, וכמה משוגעים על הדרך. ג'סיקה לאנג בתפקיד הכי טוב שלה עד היום כ-Sister Jude האכזרית והטרגית למדי. אהה, וכמובן בואו לא נשכח את שרה פולסון שנשארה נאמנה לאורך כל הסדרה ואת זאכרי קווינטו הנהדר ("גיבורים", "סטאר טרק") שמשחק את הרוצח הסדרתי המהולל, "Bloody Face", המושפע רק ב"קצת" מהרוצח הסדרתי אד גין שהשפיע גם על המנסרים מטקסס ועוד רבים.


עונה שלישית: Coven


עונה על מכשפות, וודו, נערות צעירות הלומדות להיות מכשפות בפנימייה מיוחדת, עם ג'סיקה לאנג, טאיסה פרמיגה, אוון פיטרס, ואפילו אמה רוברטס שמצטרפת בתפקיד יוצא מן הכלל לעונה הזאת ותופיע גם בעונה הבאה. אין ספק שהפרק הראשון מזעזע בפני עצמו, אני זוכרת אותו עד היום, אבל העונה עצמה די נשכחת ולא מוצלחת במיוחד, חוץ מקייטי בייטס האדירה שמצליחה להציל אותה.


עונה רביעית: Freak Show


העונה הכי טובה יחד עם העונה השנייה. אין ספק שפה הם עלו מדרגה, בצורת קרקס של מלא פריק שואוז, רובם אמיתיים לחלוטין אם לא כולם, ועוד עונה מזעזעת לרזומה עם הרבה אירועים שישאירו את הצופה פעור פה, כיאה לסדרה. ג'סיקה לאנג שוב מובילה את החבורה יחד עם אוון פיטרס, אמה רוברטס, שרה פולסון שמשחקת פה תאומות מעוותות בצורה יוצאת מן הכלל, ליצן רצחני, ועוד רבים וטובים. אגב, פה גם מופיע לראשונה (ויופיע עוד בהמשך וגם בסדרה נוספת של מרפי "ראצ'ד" מנטפליקס) - פין ווינטרוק, אחד השחקנים המהפנטים ביותר שראיתי על גבי המסך. כישרון טהור.


עונה חמישית: המלון


ביקשתם מלון עם מלא רוצחים סדרתיים, רוחות, ליידי גאגא אחת, ועוד כוכבים? קיבלתם. העונה הזו קצת פחות טובה מהקודמת אך בהחלט שווה צפייה. מלון "קורטז" המסתורי מכיל בתוכו סודות רבים, גם באוויר, וגם בתוך הקירות. בלש מובל אל תוך המלון על מנת לחקור על רציחות מסתוריות, אבל מה הוא ימצא, זו השאלה האמיתית? עונה טובה בהחלט. עוד עונה מעולה בשביל אוון פיטרס עם דמות רצחנית יוצאת מן הכלל.


עונה שישית: רואנוק


אין ספק שמפה הסדרה החלה בהידרדרות מאסיבית, לאכזבת המעריצים. האמת שהעונה הזאת התחילה דווקא בצורה מעניינת, עם "סדרה" בתוך "סדרה" כביכול, בה השחקנים נרצחים "על אמת", אבל יחד עם הסיפור האמיתי על מושבת רואנוק האמיתית לחלוטין, הידועה גם בתור "המושבה האבודה". העלילה מתפתחת למקום מאכזב ומשעמם למדי, משהו שלא ממש היה בעונות הקודמות. צוות השחקנים המעולה חוזר מהעונה הקודמת גם לכאן, אבל זה לא ממש מציל משהו, וחבל.


עונה שביעית: Cult


לעונה הזו היה דווקא פוטנציאל, היות וכתות זה משהו שאני אישית מוצאת מעניין ומרתק, אבל גם העונה הזאת לא סיפקה את הסחורה, והעלילה פשוט לא הייתה מספיק מעניינת. מה יש בעלילה? כת סודית מנסה לעלות לשלטון באיזור, לאחר שלא קיבלו את העובדה שטראמפ נבחר לנשיא, עם מספר רציחות מקושרות לנושא (מזכיר קצת את רציחות מנסון). רעיון נחמד, אבל לא עובד. עונה נשכחת לחלוטין.


עונה שמינית: אפוקליפסה


העונה הזאת הייתה נחמדה, בעלת פוטנציאל בדיוק כמו "רואנוק", ומתקשרת גם לעונות הקודמות: "הכישוף", "המלון", ו-"בית הרצח", אבל כמו הקודמת, נשכחת לחלוטין ולא כזאת מעניינת. אין ספק שיש לה את הרגעים שלה, אבל הדבר היחיד שאני אזכור משם זה איזכורים לעונה הראשונה, וגם השחקן הצעיר והכ"כ מוכשר שמופיע פה לראשונה, המשחק את האנטיקרייסט: קודי פרן, המוכר בעיקר מהסדרה "בית הקלפים" ושיחק גם בעונה התשיעית והבאה של "אימה אמריקאית". הייתי ממליצה לצפות בעונה הזו רק בגללו.


עונה תשיעית: 1984

האייטיז חוזרים ובגדול, גבירותיי ורבותיי, התחלנו עם "דברים מוזרים" ועוד, אבל... לא כאן. זאת אומרת, שמחתי ממש שהיוצרים עושים סוף סוף משהו על האייטיז, ועוד סלאשר כמחווה לסרטים של פעם, אבל גם פה משהו לא עבד. למה? הדמויות לא היו מספיק מעניינות (למרות שככה זה היה גם פעם), הרוצח לא מעניין. נראה לי שמיצינו את התקופה בה סתם לבוא ולרצוח ולרדוף אחרי ילדים זה מרתק, כי זה כבר לא, וזה אפילו רעיון לעוס למדי. אבל וזה אבל גדול - נטפליקס הצליחו לעשות את זה בדיוק לאחרונה, עם רעיון קצת אחר אבל לא רע - בסדרת הסרטים Fear Street. מה שאהבתי כאן - שהראו גם רוצחים מהאייטיז, כמו למשל, הרוצח הידוע לשמצה (שגם עליו יצא דוקו מצליח לאחרונה) - ריצ'רד רמירז, Night Stalker.


===============================================================


והגענו להווה. לאחרונה יצאה סדרת ספין-אוף לסדרה, בשם American Horror Stories, המציגה סיפורים שונים הקשורים גם לעונות הקודמות שהיו (וביניהם גם הרבה איסטר אגז וסודות נסתרים, שווה לבדוק), ביניהן גם העונה הראשונה, השנייה, ועוד מחוות לדברים אחרים בז'אנר האימה.


שני הפרקים הראשונים מתמקדים בנערה, עם שני הוריה הגייז, שעוברים ל-Murder House, בשני פרקים מזעזעים ומשעשעים בו זמנית. אהבתי את ההומור העצמי, יחד עם בתו של מייקל ג'קסון, פריס. הפרק השלישי מתמקד בסרט רצחני, שכל מי שצופה בו משתגע והופך לרוצח בדרייב אין, עוד פרק ששואב השראה מדברים קלאסיים ועושה זאת בצורה טובה. הפרק הרביעי הוא החדש ביותר, ומתמקד בחבורת בחורים צעירים, שחיים בשביל לייקים, סלפיז, ושטויות, עד שהם מתגרים דווקא ברוצח סדרתי שאובססיבי לסנטה קלאוס (דני טרחו האחד והיחיד). הסוף היה הכי מגניב, ואין ספק שההומור העצמי מוסיף. הפרק הרביעי הוא החלש ביותר בסדרה, ועדיין - אהבתי. מומלץ בחום למי שמעריץ.העונה העשירית במספר של הסדרה תגיע אלינו ב-25.8, ובינתיים נותר לנו רק לחכות ולראות מה יביאו לנו הפעם? ערפדים וחייזרים, נשמע מעניין אבל האם זה יכפר על העונות הקודמות? נחכה ונראה. אני נשארתי בהלם מהטריילר, שזה טוב. חלק מהאנסמבל המקורי יחזור, לא כולם, יחד עם מישהו חדש ומפתיע: מקולי קאלקין, הילד הנצחי מ-"שכחו אותי בבית".


ריאן מרפי אדם מאוד עסוק, ויחד עם שותפו הותיק אוון פיטרס, הם עובדים גם על סדרה המספרת את סיפורו של אחד הרוצחים המפורסמים ביותר בארה"ב - ג'פרי דאהמר, הנקרא גם "הקניבל ממילווקי". הסיפור שלו מרתק, ואם צפיתם גם בריאיונות שלו - לא תצליחו להבין איך אדם שנראה כ"כ שקט, עדין ותמים, היה מסוגל לעשות את מה שעשה. המיני-סדרה נקראת "מפלצת: סיפורו של ג'פרי דאהמר", ועדיין לא ידוע תאריך היציאה בנטפליקס, אבל אם מרפי מעורב בזה - אין ספק שזה יהיה טוב, כי אלו הדברים שהוא יודע לעשות. צפיה נעימה!


לעוד כתבות בסגנון תבדקו גם את הדף שלי באתר.פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page